Wielkie 3 D - Z jakimi wyzwaniami mierzą się Niemcy na rynku pracy?

Zatrudnienie w Niemczech wzrosło z 74% do 78%, więcej kobiet jest na rynku pracy (+10%), stopa bezrobocia spadła z 7,7% do 5,9%, a mimo to Niemcy stoją przed poważnym wyzwaniem - brakiem wykwalifikowanych pracowników. Problem ten wynika z połączenia wielu czynników, w tym digitalizacji, zmian demograficznych i dekarbonizacji. Nazywa się to "3 wielkie D".
Co oznacza każde z tych 3 D?

1. Demografia
W Niemczech duża część ludności jest w wieku powyżej 45 lat, a znaczna część w wieku powyżej 66 lat. Pokolenie baby boomer, urodzone w latach 1955-1970, przechodzi na emeryturę, co ma wpływ na całą siłę roboczą. Przejście na emeryturę starszych pracowników powoduje powstawanie wolnych miejsc pracy, które nie mogą być obsadzone przez młodsze osoby. Jednak z powodu rosnącego starzenia się społeczeństwa rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w dziedzinie zdrowia, opieki i usług społecznych. Również w tych sektorach występują już niedobory pracowników. Jeśli chodzi o regiony, to obszary o malejącej liczbie osób młodych i rosnącej liczbie osób starszych, takie jak wschodnie Niemcy, obszary słabe strukturalnie i regiony wiejsko-peryferyjne rynku pracy, będą najbardziej dotknięte i doświadczą w przyszłości zwiększonego niedoboru wykwalifikowanych pracowników.

Ponadto wzrasta zapotrzebowanie na tradycyjne zawody, takie jak technika energetyczna i budowlana, technika grzewcza i klimatyzacyjna oraz budownictwo.



2. Dekarbonizacja
W obliczu zmian klimatu powinniśmy uczynić naszą pracę i przedsiębiorstwa bardziej zrównoważonymi. W tym celu sektory mobilności, budownictwa, przemysłu i energetyki odgrywają kluczową rolę w dekarbonizacji. W miarę odchodzenia od paliw kopalnych, miejsca pracy w tych branżach zostaną zlikwidowane, ale powstaną również nowe możliwości pracy w energetyce odnawialnej, która będzie wymagała nowych umiejętności i kwalifikacji.

Proces przechodzenia na gospodarkę neutralną klimatycznie często wiąże się z innowacjami technologicznymi, które zmieniają ustalone profile zawodowe. Dotyczy to zarówno dużych, jak i małych firm i jest widoczne w transformacji przemysłu motoryzacyjnego w kierunku dekarbonizacji i cyfryzacji. W miarę jak branża rozwija nowe koncepcje napędów i modele biznesowe, niektóre miejsca pracy zostaną zlikwidowane, a w innych wymagane będą nowe umiejętności, w tym w przypadku mechatroników samochodowych i pracowników w odpowiednich zawodach związanych z testowaniem.

Ponadto wzrasta zapotrzebowanie na tradycyjne zawody, takie jak technika energetyczna i budowlana, technika grzewcza i klimatyzacyjna oraz budownictwo. Sektory te będą potrzebowały wykwalifikowanych pracowników ze względu na konieczność przeprowadzenia remontów i przejścia na energię odnawialną, przy czym dodatkowym wyzwaniem będzie zastąpienie pracowników odchodzących na emeryturę. Podsumowując, w miarę jak będziemy dążyć do ochrony klimatu, w różnych sektorach dojdzie do utraty miejsc pracy i pojawienia się nowych, wymagających różnych umiejętności.


3. Digitalizacja
Wpływ cyfryzacji i automatyzacji na miejsca pracy jest dwojaki. Chociaż może prowadzić do utraty miejsc pracy z powodu eliminacji pewnych czynności, może również tworzyć nowe miejsca pracy i wymagać nowych umiejętności. Nie ma jednoznacznej zgody co do ogólnego wpływu cyfryzacji. W miarę jak media internetowe stają się coraz bardziej powszechne, spadnie liczba miejsc pracy w tradycyjnych wydawnictwach, handlu książkami i technologii papieru. Podobnie, zastosowanie algorytmów i chatbotów w handlu internetowym automatyzuje wiele zawodów związanych ze sprzedażą, bankowością i ubezpieczeniami, powodując znaczne zmiany w zapotrzebowaniu na siłę roboczą. Jednak nie tylko pracownicy tych dziedzin muszą przystosować się do nowych systemów cyfrowych; wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów i trenerów w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych, którzy będą wspierać rosnące zapotrzebowanie na umiejętności i dokształcanie. W związku z tym w przyszłości coraz bardziej widoczne będą wąskie gardła w tych dziedzinach.

Te 3 czynniki są głównymi obszarami skupienia dla rządu niemieckiego i są aktywnie rozwiązywane. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, możecie pobrać "Strategię rządu niemieckiego dotyczącą pracowników wykwalifikowanych" na oficjalnej stronie rządu niemieckiego. 

Źródło: https://www.bundesregierung.de

Nasze oferty dla Ciebie

Nie zaciekawiły Cię nasze propozycje? Mamy też inne w zanadrzu.

Sprawdź wszystkie oferty