Być w pracy szczęśliwym? Fachowcy (rzemieślnicy) coś o tym wiedzą!

Wiele osób decyduje się na studia, jednak zawody rzemieślnicze oferują wiele korzyści, które są często przeoczone; są to zalety szczególnie ważne dla najmłodszego pokolenia siły roboczej. Brakuje wykwalifikowanych pracowników w tej branży, co jest paradoksalne, ponieważ rzemieślnicy są szczęśliwsi i bardziej zadowoleni ze swojej pracy niż inni. Według badania przeprowadzonego przez kasę chorych IKK Classic, 92% rzemieślników "całkowicie" lub "w większości" zgadza się ze stwierdzeniem "moja praca ma sens", a 80% stwierdza, że ich praca sprawia im radość.


Rzemiosło wyprzedza także inne branże, jeśli chodzi o uznanie - co dla młodego pokolenia jest szczególnie ważne przy wyborze pracodawcy. Mimo tego niedobór wykwalifikowanej siły roboczej w tej branży jest szczególnie duży. Od 2015 roku nie można zapełnić wakatów, a luka ta staje się jeszcze większa.

Brak pracowników wynika również z faktu, że coraz więcej młodych ludzi wybiera naukę w szkołach wyższych. Co więcej, jedną z możliwych przyczyn paradoksu braku wykwalifikowanej siły roboczej w branży rzemieślniczej może być tradycyjny wizerunek ciężko pracującego fizycznie rzemieślnika, który odstrasza potencjalnych pracowników. Jednak, jak podkreśla Frank Hippler, szef IKK Classic, większość ludzi chciałaby pracować w swoim zawodzie aż do emerytury, a obciążenie fizyczne nie powinno być czynnikiem odstraszającym, ponieważ często jest to niesłuszne podejście.

92% rzemieślników "całkowicie" lub "w większości" zgadza się ze stwierdzeniem "moja praca ma sens", a 80% stwierdza, że ich praca sprawia im radość.

Oceny niezdolności do pracy wskazują, że występowanie schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego w zawodach rzemieślniczych jest jedynie nieznacznie wyższe niż w innych zawodach. "Zastosowanie pomocy technicznych i nowoczesnych procesów pracy już teraz zauważalnie zmniejsza obciążenie fizyczne" - mówi Hippler. Zdrowie psychiczne rzemieślników również wydaje się wypadać znacznie lepiej w  stosunku do innych gałęzi zatrudnienia (badania IKK). Uznanie w pracy oraz zauważalny sens pracy okazały się ważnymi czynnikami wpływającymi na zdrowie psychiczne wykwalifikowany pracowników (fachowców).

 

 

Jednocześnie badaczka szczęścia Ricarda Rehwaldt podkreśla, że nie jest zaskoczona niskim zainteresowaniem wobec prac rzemieślniczych. Zbyt mało czasu poświęca się na mówienie o perspektywach zawodowych rzemieślników, aspektach psychologicznych czy też dumie płynącej z wykonywanie tego typu pracy.

W międzyczasie zapotrzebowanie na rzemieślników wzrasta dzięki celom politycznym, takim jak budownictwo mieszkaniowe i energooszczędna renowacja.

 żródło: Welt oraz IKK 

 

 

 

 

 

Nasze oferty dla Ciebie

Nie zaciekawiły Cię nasze propozycje? Mamy też inne w zanadrzu.

Sprawdź wszystkie oferty