Jak nauczyć się języka niemieckiego i nie zwariować?

Nauka języka niemieckiego, to spore wyzwanie, a wiele osób obawia się, że dozna kontuzji języka borykając się z takimi słowami jak:  

  • Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz (63 litery) - Regulacje prawne dotyczące przeniesienia obowiązków nadzoru znakowania bydła i wołowiny  
  • Grundstücksverkehrsgenehmigungszuständigkeitsübertragungsverordnung (67 liter) 
     
    Słowo prawnicze mówiące o tym, kto odpowiedzialny jest za rozstrzyganie kwestii dotyczących własności. 

Długie słowa, nieprawdaż? Nie obawiaj się ich, ponieważ sami Niemcy ich nie używają, a z czasem, jak będziesz poznawać ten język, to i takie skomplikowane słowa nie będą stanowiły dla Ciebie problemu.  

W języku niemieckim są też pojedyncze słowa określające złożone sytuacje i stany, do których opisania używamy w języku polskim wielu słów, np.:  

  • Kopfkino, co dosłownie oznacza kino w głowie i określa zdolność wyobrażania sobie jakiejś sytacji  w najmniejszych szczególe  

  • Ohrwurm, co dosłownie oznacza robaczka w uchu i określa stan, w którym jakaś piosenka tak Ci się spodobała, że nie możesz przestać jej nucić  
Motywacja do nauki języka niemieckiego bywa różna. Niektórzy pasjonują się językami i uczą się ich, bo to sprawia im radość. Jeszcze inni chcą zacząć studia za granicą. Są też tacy, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje, by móc zarabiać więcej. Polacy są również najliczniejszą w Europie grupą etniczną uczącą się języka niemieckiego. 

 Bar chart regarding statictics about German language in Europe

 

W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia jest tak szybkie, niełatwo zorganizować tyle wolnego czasu. Wszystko zależy od Twojego rytmu dnia, ale długość trwania poszczególnych lekcji nie jest tak istotna, jak ich regularność. Ważna jest przede wszystkim systematyczna nauka nawet po 20/30 minut dziennie.   

Wychodząc z założenia, że nie masz zbyt wiele czasu na naukę, warto byś szukał go tam, gdzie on bezproduktywnie ucieka. Uciekający czas, to tzw. Luki czasowe, czyli momenty niezagospodarowanego czasu w ciągu dnia przy czynnościach takich jak:  

  • sprzątanie  
  • czas spędzony na kanapie   
  • czas przed snem  
  • jazda komunikacją miejską lub autem  
  • spacer  

Wykonując powyższe czynności możesz:  

  1. słuchać podcastów. Polecamy zacząć z Slow German Podcast.
    Ciekawe podcasty znajdziesz również, zakładając konto na Spotify. Wiele treści jest dostępnych w wersji darmowej, dlatego masz możliwość wypróbowania, bez ponoszenia kosztów. Przykładowy podcast dla początkujących:

    Nauka Niemieckiego - kurs dla początkujących

  2. słuchać audiobooków. Poszukaj na początek łatwych książek dostosowanych do twojego poziomu lub takich, które już czytałeś/aś po polsku. Łatwiej będzie Ci zrozumieć ich treść po niemiecku.  
  1. obserwować konta na Instagramie o tematyce związanej z nauką języka niemieckiego. Polecamy zajrzeć na te profile:  

    Learn German Fast 
    Dein Sprachcoach 
    Niemiecka Sofa
  1. prowadzić monologi. Brzmi dziwnie? Możliwe, ale jest skuteczne. Podczas sprzątania czy relaksu możesz prowadzić rozmowy z samym sobą a w momencie, w którym zauważysz, że brakuje Ci jakiegoś słowa- zapisz je i poszukaj jego znaczenia w słowniku.  
  1. słuchać niemieckiego radia - dzięki temu osłuchujesz się z językiem oraz chłoniesz zasady wymowy i akcentowania wyrazów utrwalając przy tym słownictwo.  

  2. oglądać niemiecką telewizję - połączenie słów i obrazu pomoże Ci szybciej przyswoić podstawowe zwroty oraz najczęściej używane słowa. Łatwiej będziesz je zapamiętywał/a.  
  1. używać aplikacji do nauki języka niemieckiego. Dobrze sprawdzi się do tego aplikacja:

    Duolingo 
    Bubble 

  2. poszukaj Nativespeakera - możesz zamieścić ogłoszenie na stronach z ogłoszeniami  drobnymi lub na polskich grupach na portalach społecznościowych. W takich miejscach aktywni są Polacy, którzy urodzili się w Niemczech i niemiecki jest ich językiem ojczystym a przy tym dobrze znają polski i będą mogli wytłumaczyć Ci zagadnienia języka niemieckiego bez bariery językowej. Warto poświęcić czas na tego typu lekcje, bo są doskonałym uzupełnieniem nauki języka. Nativespeaker pomoże Ci w zagadnieniach gramatycznych, odpowie na pytania, skoryguje w razie potrzeby błędną wymowę. 

  3. ustal sobie cel - łatwiej jest go osiągnąć, jeśli wiesz, dlaczego chcesz się nauczyć języka i gdzie chciałbyś/abyś się widzieć za jakiś czas. Dostrzegaj nawet najmniejsze postępy, bo to właśnie one będą Cię motywowały w procesie dalszej nauki.

  4. stymuluj się do nauki - stwarzaj sytuacje, w których będziesz zmuszony/a mówić po niemiecku. Nie jest to łatwe, szczególnie w przypadku, jeśli jest się nieśmiałym, ale naprawę warto się przełamać. Kiedy zobaczysz, że potrafisz sam/a załatwić sprawę w urzędzie lub u lekarza, wówczas odczujesz satysfakcję a małe postępy jeszcze bardziej zachęcą cię do dalszej nauki. 

 

Nasze oferty dla Ciebie

Nie zaciekawiły Cię nasze propozycje? Mamy też inne w zanadrzu.

Sprawdź wszystkie oferty