Jak przygotować się do wyjazdu do Niemiec?
Jak się przygotować do wyjazdu do Niemiec?
Podjęcie decyzji o wyjeździe za granicę to duży i trudny krok. Niezależnie od tego, czy motywacją do wyjazdu jest kwestia zarobkowa, edukacyjna, czy jakakolwiek inna. Opuszczasz znane Ci środowisko, więc naturalne, że towarzyszy Ci lęk i różnego rodzaju obawy. L Tym samym poniżej radzimy jak w 5 krokach przygotować się do wyjazdu do Niemiec.
- Zdobywaj informacje:
Zanim wyjedziesz za granicę możesz poszukać informacji w intrenecie o tym, jak może wyglądać Twoje nowe życie. W ten sposób zminimalizujesz swój stres i przygotujesz się mentalnie na ten poważny krok. Często możemy znaleźć różnego rodzaju poradniki, blogi czy artykuły. Na ich podstawie będziesz mógł/a wysnuć pierwsze wnioski odnośnie tego, jak wygląda życie za granicą. Polecamy zajrzeć na stronę:
Dojczland InfoMy Polacy
Polski Obserwator
Do Twojej dyspozycji jest również mnóstwo kanałów na YouTube, na których osoby, które wyemigrowały do Niemiec, opowiadają o swoich doświadczeniach w pracy za granicą. Oni mają ten krok już za sobą, dlatego ich wiedza może się okazać niezwykle przydatna dla Ciebie, szczególnie na początku, zanim odnajdziesz się w nowej rzeczywistości. Jeśli masz w swoim gronie rodziny i znajomych osoby, które już znają niemieckie realia, to na pewno warto z nimi na ten temat porozmawiać. Oni doskonale wiedzą, jak to jest, kiedy strach ma wielkie oczy. Rozmowa z takimi osobami może pomóc Ci lepiej przygotować się na wyjazd pod względem mentalnym, jak również praktycznym.
- Sprawdź agencję/firmę i wybierz ofertę pracy:
Dobry pracodawca to jeden z najważniejszych elementów korzystnej i sprawdzonej pracy w Niemczech. To właśnie od niego zależy legalność i bezpieczeństwo pracy oraz jej warunki – w tym m.in. wsparcie koordynatora dla pracownika w trakcie pobytu za granicą. Dlatego zalecamy dokładne sprawdzenie firmy pod kątem strony internetowej i profili w mediach społecznościowych. Ważne są również opinie obecnych i byłych pracowników na jej temat. Pamiętaj, że im lepiej poznasz agencję i jej ofertę, tym bardziej świadomy wybór podejmiesz. W nice.partners zależy nam na długiej i owocnej współpracy, dlatego od pierwszego kontaktu z nami możesz liczyć na uproszczony proces rekrutacji, stałą opiekę koordynatora podczas trwania zlecenia, niemiecką umowę o pracę oraz bezpieczne i komfortowe zakwaterowanie.
- Zabierz wszystkie potrzebne dokumenty:
Decyzja o wyjeździe jest często podejmowana z dnia na dzień. Zalecamy jednak skrupulatne przygotowanie wszystkich dokumentów, aby uniknąć komplikacji już na miejscu w Niemczech. Brak niezbędnych dokumentów może przyczynić się do wielu stresujących sytuacji. Poniżej zamieszczamy listę najważniejszych dokumentów, jakie należy ze sobą zabrać:
- Aktualny Dowód osobisty
- Jeśli wybierasz się w drogę własnym środkiem transportu, wówczas zabierz prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem technicznym pojazdu.
- Karta EKUZ (Europejska karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) – dzięki tej karcie będziesz miał/a możliwość korzystania ze świadczeń zdrowotnych na koszt polskiego NFZ. Karta może się przydać, zanim zostaniesz objęty/a ubezpieczeniem wynikającym z podjęcia stosunku pracy z niemieckim pracodawcą
- Certyfikaty i świadectwa ukończenia szkół, szkoleń i kursów, które są potwierdzeniem Twoich kwalifikacji
- Świadectwa pracy, jeśli je posiadasz
- Przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego kopie aktu ślubu oraz jeśli masz dzieci akty urodzenia, które są istotne przy nadawaniu klasy podatkowej
Jeśli już kiedyś pracowałeś/aś w Niemczech wówczas zabierz ze sobą jeszcze:
- Numer identyfikacji podatkowej (Steuer ID)
- Numer niemieckiego ubezpieczenia społecznego (Sozialversicherungsausweis)
- Kartę ubezpieczenia zdrowotnego (Krankenkassenkarte) jeśli ją posiadasz
- Zaświadczenie o ostatnim zameldowaniu w Niemczech (Meldebescheinigung)
Poniżej zamieszczamy listę niezbędników, które powinny znaleźć swoje miejsce w walizce:
- Telefon komórkowy z ładowarką
- Notes z najważniejszymi numerami kontaktowymi, w razie zagubienia telefonu
- Ubrania na różne warunki pogodowe oraz w zależności, czy są gwarantowane przez pracodawce- ubrania i buty robocze
- Kosmetyki
- Ręczniki
- Podstawowe produkty spożywcze na wypadek, gdybyś dotarł/a na miejsce zbyt późno, by zrobić zakupy
- Zabierz ze sobą gotówkę na start:
Początki bywają trudne i czasem ciężko jest wyłożyć na start dużą kwotę pieniędzy, ale zalecamy, żeby zabrać ze sobą na choć trochę gotówki na start. Te pieniądze powinny wystarczyć na jedzenie, czynsz, paliwo do momentu otrzymania przez Ciebie pierwszego wynagrodzenia.
Wielu pracodawców oferuje zaliczki. My w nice.partners pracujemy z systemem transzowym. Wypłatę otrzymujesz w dwóch transzach- raz na końcu miesiąca (60% Twojego wynagrodzenia) a pozostałą część do piętnastego dnia następnego miesiąca. Dzięki temu nie będziesz potrzebował/a na start aż tak dużej ilości gotówki, bo po krótkim czasie od zatrudnienia otrzymasz już pierwszą transzę wynagrodzenia.