Tęsknota na emigracji - To proces i jak sobie z nim radzić?
Tęsknota na emigracji- jak sobie z nią radzić?
- Skąd się bierze tęsknota za krajem?
Na emigracji tęsknimy za wszystkim, co związane jest z domem. Dom to poczucie bezpieczeństwa oraz stabilności. To w domu czujemy się swobodnie, możemy być sobą. Tego wszystkiego brakuje na emigracji, w nowym świecie, który jest tak obcy. Tęsknimy za przyjaciółmi, polskim jedzeniem, kulturą, zwyczajami. Na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu potrzeba dużo czasu. Ile? To kwestia niezwykle indywidualna, ponieważ każdy z nas przeżywa takie życiowe rewolucje inaczej.
Dlatego ważne jest, abyś dał/a sobie czas na przystosowanie się do nowego środowiska, bo to, co na początku przeżywasz, to tak zwany szok kulturowy. Nie da się go całkowicie uniknąć, ale można zminimalizować jego skutki, będąc świadomym tego, jak przebiega. Tym samym wyodrębniamy cztery fazy emigracji:
I Faza fascynacji i ekscytacji - to pierwsze chwile w nowym miejscu. Właśnie dlatego, że jest nieznane tak bardzo Cię ciekawi. Nowe zwyczaje, jedzenie, ludzie, widoki za oknem. Odkrywasz nowy, nieznany Ci świat i właśnie możliwość odkrywania jest taka fascynująca.
II Faza strachu i zwątpienia - po początkowej fascynacji nadchodzi rutyna życia codziennego, nowa rzeczywistość ukazuje się w pełni wraz ze swoimi ciemniejszymi stronami. Pojawiają się pierwsze problemy, trudności. Wtedy zaczynasz podświadomie porównywać obecne miejsce do Polski i zaczynasz idealizować ojczyznę. Kiedy znajdujesz się w nowej sytuacji i mierzysz się z nową rzeczywistością, działając często po omacku, pojawia się silna tęsknota za Polską. Łatwiej przejść tą fazę, kiedy zna się język. Jeśli jednak dopiero się go uczysz, to ważne byś dał/a sobie czas na przystosowanie się do nowych warunków i miał/a świadomość tego, że proces adaptacji jest złożony.
"W psychologii mówi się, że cały ten proces trwa około roku. Jednak wiele zależy od osoby i nowego miejsca oraz motywów, dla których zmienia się dotychczasowe życie."
III Faza adaptacji - to czas, kiedy przestajesz porównywać nowe miejsce z Polską, a zaczynasz je akceptować. Szukasz sposobów na możliwie jak najlepsze przystosowanie się do otaczających cię warunków. Powoli zaczynasz nie tylko lepiej poznawać nowy kraj, ale zaczynasz rozumieć, jak on funkcjonuje.
IV Faza stabilizacji - to etap, który prowadzi do udanej integracji. Tęsknota za Polską jest nadal obecna, ale bardziej tęsknisz za ludźmi, którzy tam zostali, niż za samym krajem. Zaczynasz coraz lepiej poznawać nowe miejsce. Masz już pierwszych znajomych, ulubione miejsca na spędzenie wolnego czasu po pracy. Zaczynasz się cieszyć życiem w jeszcze do niedawna obcym kraju oraz utożsamiać się z nim.
W psychologii mówi się, że cały ten proces trwa około roku. Jednak wiele zależy od osoby i nowego miejsca oraz motywów, dla których zmienia się dotychczasowe życie. Inaczej patrzeć będziemy na rzeczywistość pracy za granicą w sytuacji, kiedy przeprowadzka była długo oczekiwanym życiowym celem, czymś, o co staraliśmy się niezwykle długo. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli wyjazd za granicę był podyktowany względami ekonomicznymi, był całkowicie nieplanowany i wymuszony trudną sytuacją życiową. O poziomie negatywnych emocji i intensywności uczucia tęsknoty za ojczyzną decyduje również charakter i nastawienie danej osoby. Łatwiej poradzą sobie ekstrawertycy, którzy są z natury otwarci na nowe miejsca i ludzi. Na odczuwanie nostalgii wpływa również charakter wykonywanej pracy. Jeśli robisz to, co lubisz, praca daje ci satysfakcję w sferze zawodowej, jak i ekonomicznej, to łatwiej przezwyciężyć tęsknotę i smutek.
- Dlaczego tu jesteś?
Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie, bo to ułatwi mierzenie się z tęsknotą. Najczęściej emigracja ma podłoże czysto zarobkowe. Jednak coraz więcej osób deklaruje, że polskie realia są stresujące i męczące - jest to powód, dla którego chcą spróbować życia poza krajem. Jeszcze inni wyjeżdżają z Polski, ponieważ nie mogą znaleźć atrakcyjnej dla siebie oferty pracy. Wśród motywacji do wyjazdu jest też chęć poznania nowego kraju, jego kultury i obyczajów oraz języka. Z takim bagażem doświadczeń wiele osób chce wrócić do Polski i liczy na możliwość znalezienia lepszej pracy.
Niezależnie od tego, do której grupy osób się zaliczasz, ważne, byś ciągle miał/a przed oczami swój cel. Zdefiniuj, dlaczego jesteś tu, gdzie się jesteś, a wiele Ci to ułatwi. Poddaj się biegowi zdarzeń. Może z czasem nowe miejsce tak Ci się spodoba, że zdecydujesz się zostać na stałe? Jeśli jednak nie planujesz na stałe osiedlić się poza granicami kraju, to rozwiązaniem może być znalezienie pracy w systemie, np. 3:1, 4:1, 6:2. Co oznacza, że pracując kilka tygodni w ciągu, możesz otrzymać tydzień lub dwa wolnego na wyjazd do Polski. Wszystko zależy od wykonywanej pracy i pracodawcy.
- Sposoby na radzenie sobie z samotnością
Doskwierające uczucie samotności na emigracji nie jest niczym niezwykłym. To całkowicie naturalne, zwłaszcza jeśli nie masz jeszcze znajomych ani kontaktów towarzyskich. Nie jest ono obce również osobom żyjącym bardzo długo na emigracji, mających tam swoje rodziny, znajomych i pracę. Każdy odczuwa czasem tęsknotę, smutek, jakiś niewyjaśniony brak. Nie warto jednak narzekać, jak jest źle a co gorsza zrzucać całą swoją frustrację na kraj, w którym jest się gościem. Takiemu zjawisku należy aktywnie przeciwdziałać. Poniżej kilka sposobów na radzenie sobie z tęsknotą i samotnością na emigracji:
- Wyjazdy do Polski- jeśli masz możliwość pracy kilku tygodni ciągiem, by potem mieć tydzień lub dwa wolnego, to idealnie- wówczas możesz te dni wykorzystać na odwiedziny bliskich w Polsce a dodatkowo spędzać tam urlop, a to już wystarczająco długo, by znów poczuć się jak w domu, nacieszyć się rodziną i przyjaciółmi, ulubionymi krajobrazami, znów pójść w znajome miejsca
- Grupy wsparcia- bo razem raźniej- Nie ma wokół Ciebie polskiej społeczności, a brakuje Ci kontaktu z rodakami? W dobie mediów społecznościowych łatwo nawiązać znajomości z nowymi osobami. Jest wiele polskich grup na Facebooku, w których ludzie ze sobą komunikują, pomagają sobie, umawiają się na spotkania. Warto tam zajrzeć, a na pewno poznasz kogoś nowego z kim będziesz mógł porozmawiać o twoich wyzwaniach, kłopotach, smutkach i radościach
- Wyjdź i zwiedzaj- integruj się- nie zamykaj się w czterech ścianach. Daj się poznać w nowym środowisku. Zobacz, gdzie jest najbliższy sklep, piekarnia, kawiarnia. Kiedy poświęcisz trochę czasu na zwiedzenie okolicy, to nie będziesz się czuć w nowym miejscu tak obco.
- Znajdź czas na Twoje zainteresowania- rób to, co lubisz, wówczas milej płynie czas - czytaj, uprawiaj sport, obejrzyj ulubiony serial. Jeśli preferujesz aktywność fizyczną, to zapisz się na siłownie lub na basen - to może być dobra okazja do poznania nowych osób. Dzięki temu skupisz się na tym, co sprawia ci przyjemność, a nie na tym, że jesteś z dala od rodziny i znajomych.
- Utrzymuj regularny kontakt z bliskimi- w dobie komunikatorów łatwo jest pielęgnować kontakt z rodziną. Do dyspozycji jest messenger, telegram, WhatsApp. Wystarczy, że masz dostęp do internetu i możesz rozmawiać bez dodatkowych opłat.
- Posłuchaj polskiego radia, obejrzyj jakiś polski film - to wprowadzi Cię w dobry nastrój. Możesz też umówić się z kimś z okolicy na polski wieczór filmowy lub na spotkanie przy polskiej muzyce. Miło spędzisz czas i poszerzysz grono znajomych.
Każdy może mieć inne sposoby na radzenie sobie z tęsknotą na emigracji, ale powyższe wskazówki mogą pomóc Ci utrzymać psychiczny i emocjonalny balans w emigracyjnym życiu.
Pamiętaj, że początki bywają trudne, dlatego bądź dla siebie wyrozumiały/a i daj sobie czas na przejście przez wyżej wspomniane fazy emigracji. Powodzenia!